Yardıma ihtiyacınız mı var?

Hizmetlerimiz

Ankara Bahçe Toprağı Gübre - Hafriyat

Ankara yerleşim olarak siteler ve müstakil evler şeklinde konumlanmıştır. Hemen hemen her yerleşim alanında bahçe bulunmaktadır. Bahçelerin düzenlenmesinde ise istenilen estetiği yakalamak için bahçe toprağı kullanılması gerekmektedir.

Çünkü toprak yapısı olarak Ankara bahçe toprağı gübre verilse dahi istenilen kaliteye ulaşmakta güçlük çekilmektedir. İster sitelerde ister müstakil ev ve apartman bahçelerinde kaliteli bahçe toprağı kullanmak önemlidir.

Son yıllarda kentsel dönüşüm faaliyetlerinin artması hafriyat sorunları yanında yeni yapıların ve düzenli bahçelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bahçelerin düzenlenmesinde de hafriyat hizmetlerinden faydalanmak gerekebilir. Şöyle ki bahçe alanında verimsiz toprağın kaldırılması ve tesviyesi yapılarak eski toprağın atılması gerekebilir.

Bahçe Toprağı Özellikleri

Bahçe toprağı üzerine ekilen çim ve süs bitkilerinin yetişmesi için elverişli olması gerekir. Ankara merkezinde bulunan topraklarda taş ve çakıl oranı yüksek olduğu için verim düşüktür. Bu sebeple verimli toprağa sahip olana Gölbaşı bahçe toprağı gübre ile birleşerek istenilen bitkinin yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Kaliteli toprak suyu tutar ve bitkilerin yetişmesi için gereken besini içinde barındırır. Kaliteli bahçe toprağı sulandığı zaman hemen çamura dönüşmez. Kaliteli bahçe toprakları killi, komposto, torf ve yaprak çürüntüsü barındıran topraklardır. Bu tür topraklarda istenilen birçok bitkiyi yetiştirmek mümkündür.

Bahçe Toprağı ile Birlikte Gübre Kullanılması

Bahçe toprağı her ne kadar verimli olsa da bu durumun uzun süre muhafaza edilmesi için gübre takviyesi yapılması gereklidir. Gübre bitkilerin ihtiyaç duyduğu doğal besinleri ihtiva eder ve suyun uzun süre toprakta kalmasını sağlar.

Bitkilerin yetişmesinde hayati önem taşıyan azot ve fosfor doğal gübrelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple bahçe toprağı ile birlikte gübre kullanılması görünüm olarak canlı ve sağlıklı bitkilerin yetiştirilmesinde önemli bir etkendir.

Gübre Çeşitleri

Bitkilerin yetişmesinde toprak kadar gübrenin de etkisi vardır. Gübre tüm bitkilerin ihtiyaç duyduğu besinleri (Azot ve Fosfor) sağlar. Sebze bahçeleri, meyve bahçeleri, parklar ve diğer bahçelerde farklı gübre çeşitleri kullanılmaktadır. Gübre çeşitleri doğal ve yapay olarak ikiye ayrılmaktadır.

Doğal gübrelerden bazıları şöyledir;

 • Ahır gübresi (İnek, Keçi, Koyun)

 • Kompostlar

 • Yeşil gübreler

 • Kuş gübresi

Doğal gübreler arasında etkisi en yüksek olan kuş gübresi (%12 Azot ve %12 fosfor) daha çok sebze üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Yapay gübreler hem pahalı hem de içerdikleri kimyasallar sebebiyle park ve bahçe gibi yaşam alanlarında kullanıma uygun değildir.

Bahçelerde Sulama Sistemleri

Ankara bahçe sulama sistemleri birçok alanda kullanılmaktadır. Sulama sistemleri aşırı su tüketiminin önüne geçtiği ve bitkilerin suyu rahat bir şekilde almasını sağladığı için tercih edilmektedir.

Sulama sistemlerinin kullanıldığı alanlardan bazıları şöyledir;

 • Parklar

 • Orta refüjler

 • Kamu kurumu bina çevreleri

 • Özel bahçeler

 • Site bahçeleri

 • Villa ve müstakil ev bahçeleri

Bunlarla birlikte sebze ve meyve bahçelerinde sulama sistemleri tercih edilmektedir. Böylelikle hem su giderlerinden tasarruf edilmiş hem de aşı su tüketimi önlenmiş olmaktadır. Son yıllarda revaçta olan Gölbaşı bahçe sulama sistemleri hobi bahçelerine kurulmaktadır.

Ankara Hafriyat Hizmetleri

Kentsel dönüşüm devletin çıkartmış olduğu teşvikler sayesinde Ankara’da beklenende daha fazla ilgi görmüştür. Eski ve depreme dayanıksız binaların yıkılması yerlerine daha güzel ve sağlam binaların inşa edilmesi hafriyat sorunlarını da beraberinde getirmiştir.

Ankara hafriyat işlerinde en yoğun dönemlerini yaşamaktadır. Eski yapıların yıkılmasıyla ortaya çıkan hafriyatlar Gölbaşı hafriyat toplama alanlarında özenle işlenerek imha edilmektedir.

Yasal olarak da takip edilen hafriyat atıklarının çevreye zararının minimuma düşürülmesi hedeflenmektedir. Hafriyat firmaları çalışma alanlarından çıkan hafriyatları belirlenen hafriyat toplama noktalarına güvenli bir şekilde taşıma hizmeti sunmaktadır.

Hafriyat Hizmetlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kentsel dönüşüm projelerinin artması hafriyat sektörünün işlerini de aynı oranda artırmıştır. Bununla birlikte yeni yapıların temel kazılarında, madencilik, demiryolu, liman, karayolu ve havalimanı gibi alanlar da hafriyat hizmetlerinden faydalanmaktadır. Durum böyle olunca hafriyat firması seçerken bazı hususlar önem kazanıyor.

Bu hususlar arasında;

  Çalışma alanı güvenliğini sağlama

  Gece kazı alanında yeterince iyi aydınlatma sistemi olması

  İş makinelerinde sesli uyarı sistemlerinin bulunması

  Deneyimli şoför ve iş makine operatörü bulunması

  Çalışanların güvenliğinin sağlanması

  Yeterli makine ve teçhizata sahip olması

  Firma deneyimi ve yetkisi

  Konularına dikkat edilerek hafriyat firması seçilmelidir. Hafriyat firması tarafından kullanılan makine ve teçhizatın yeterli özelliklere sahip ve yüksek performanslı olması hafriyat işlemlerinin daha kısa sürede bitirilmesi bakımından önemlidir. Bununla birlikte hafriyat risk sigortasının yaptırılması tarafları olası risklerin ortaya çıkması durumunda önemli bir husustur.

  Hafriyat Nasıl Taşınır?

  Hafriyat taşımak bilgi ve birikim gerektiren bir işlemdir. Ayın zamanda gereken teknolojiye de sahip olmak önemlidir. Hafriyat çalışma alanında öncelikle çalışma alanı belirlenir. Belirlenen çalışma alanı için gereken güvenlik önlemleri ve gece çalışmaları için ihtiyaç duyulacak aydınlatma sistemleri tesis edilir.

  Çalışma alanından çıkartılacak hafriyatın bertaraf edilmek üzere stoklanacağı alanlar belirlenir. Hafriyat taşıma işleminde operatörlü iş makineleri, kamyonlar ve makine parkuru gibi çeşitli teknolojilerden faydalanılır. Çalışma alanının durumuna göre ihtiyaç duyulan makine veya teçhizat kurulumu yapılmaktadır.

  Çalışma alanından çıkartılacak olan hafriyatlar iş makineleri tarafından güvenli bir şekilde nakil yapacak araçlara yüklenir. Çalışma alanından yüklenen hafriyat belirlenen stok noktasına biriktirilir. Hafriyat firması çalışma alanında ki işlemlerinin bitmesinden sonra stok noktasında bulunan hafriyat için bertaraf işlemlerini yerine getirir.